Activision Blizzard 800 kişiyi işsiz bıraktı!

Activision Blizzard 800 kişiyi işsiz bıraktı!

Oyun tarihinin en büyük işten çıkartma olaylarından biri yaşandı. Yüzde 8oranında küçülmeye giden Activision Blizzard, bu amacı doğrultusunda 800 kişiyi işten çıkarttı.

Firmanın son dönemde yaşadığı skandallar ve 2018 yılında yaşanan mali düşüş, firmanın böyle bir karar almasında önemli bir rol oynadı. 2018 son çeyrek ve 2018 genel raporuna göre yaşanan gerileme Activision Blizzard’ı harekete geçirdi. 7.50 milyar dolar net gelir elde eden şirket, 2017’ye göre yarım milyar dolar zarar etmiş durumda.

Activision Blizzard 800 çalışanının işine son verdi!

Elbette böyle bir durumda insanların –daha doğrusu oyuncuların– en çok merak ettiği konuların başında hangi ekiplerle yolların ayrıldığı oldu. Geliştirici tarafında herhangi bir işten çıkartma olayı yaşanmazken, 800 kişinin tamamıyayıncı bölümü ve eSpor‘dan oluşuyor.

Ayrıca Activision iştirakleri King ve High Moon Studios tarafında da işten çıkanlar bulunuyor. Çok fazla bölge ve çok fazla stüdyo işin içine girdiği için tam olarak nerede kesintiler olduğunu anlamak güç. Birçok kişi için böyle bir küçülmeye gidilmesinin en büyük nedeni Overwatch ve Call of Dutymarkalarında yaşanan düşüş oldu. İki oyunun da gelirlerinin azalması bu kararı etkileyen nedenler arasında gösterildi.

Kaynak: ShiftDelete